Kategorier:
- Kök
Lister/dörrar/fönster : S0500-N, grafitgrå bänk
Hej Jag ska måla om hela mitt kök och lägga in parkettgolv i ek. Köket är ljust och soligt, med mycket vitt. Inbyggda vitvaror och luckor i färg S0500-N. Även kakelvägg med klassiskt vita kakelrutor och svart fog. Jag har en personlig och färgstark palett i andra rum och nu söker jag en färg passar de övriga, som känns modern och lätt, utan att ta över för mycket. Eftersom tak och snickerier ska målas kan jag tänka mig två toner som går ihop. Kanske ljusa väggar och mörkt tak? Har funderat på lite lime/ljust gröna typ Vårluft, eller Soft, men är orolig att det kommer se skitigt ut mot det vita. Även Subtle Green känns intressant. Eller en greige. Bortse från det färgstarka golvet på bilden, det ska bytas mot parkett. Tacksam för förslag!
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att ladda upp en planlösning så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop. Återkom med denna så fortsätter vi sedan:)
Tack! Planlösning kommer här. Hallen är enda angränsande dörröppning, och där har vi Jotun Sans på väggar (matt) och lister (hög glans). Vardagsrummet har skarpt blå på väggar och tak och snickerier: S 1550-R80B. Men den kulören har inte direktkontakt med köket. Dörrarna är teakfärgade, 60-tal
Hej igen
Tack. Kika på LADY 7685 Subtle Green eller LADY 7386 Pistachio på väggarna i köket. Måla gärna in taket i samma kulör som väggarna. Takhöjden är inte så hög och genom att välja samma kulör i taket som påväggarna så brukar det "lyfta" taket lite.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall, LADY Essence eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Tack! Subtle Green är nog för mörk men ska kika på Pistachio Om jag vill gå ljusare än Pistachio, ännu mer ”nästan inte målat alls” - vad är 2 förslag på kulörer då?
Hej igen
Kika på LADY 8478 Pale Green eller LADY 8281 Pale Linden. Provmåla igen.
Tack! Sista följdfrågan: fick inget förslag på snickerierna. Målat tak har jag redan så det gör jag gärna igen. Men fönster, element, lister och väggfasta hyllor - vilken kontrastfärg blir trevlig till dessa gröna varianter? Utan att krocka med mina vita kakel och köksluckor i färgen S0500-N? Tack
Hej igen
Kika på LADY 7685 Subtle Green, LADY 7628 Treasure eller LADY 8252 Green Harmony. Provmåla igen.