Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
Hej, Jag håller på med en storm ombyggnation av en fastighet och har för tillfället inte spikat några färger, men nånstans ska man ju börja;) Jag skulle vilja få hjälp med en varm beige färg, inte för mörk och som ffa inte ska uppfattas som lätt rosa.. Har testat ett par nyanser från Beckers men har inte riktigt hittat rätt. Eg älskar jag Jotun men jag bor 10 mil närmsta återförsäljare så därför testade jag Beckers men är inte helt nöjd. Tack på förhand Eva Rydell
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp och återkomma med vilken färgkod (ncs) dina vita detaljer som dörrar, fönster, lister och köksluckor har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen? Det påverkar vilka andra färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning så hjälper jag dig vidare med en färgplan.
Hej, Som jag nämnde innan finns inga andra detaljer eller färgval ännu och jag tänkte börja med en lämplig gångbar beige. Det viktigaste är att den nyansen inte drar åt det rosa hållet. Mvh Eva
Hej igen
Tack. Har du även en planlösning att ladda upp så vore det toppen?
Hej, Jag hade egentligen hoppats på att det var möjligt att få något tips om en kulör som du gillar och som är gångbar i flera typer av rum och kanske tom med lätthet matchar andra färger. Men om det bygger på att det behövs info som planlösning osv så tror jag att jag löser det själv:)
Hej
Det är lättare för mig att hjälpa dig om jag har så mycket information som möjligt. Vi har många olika beige toner så för att hitta rätt behöver jag ofta veta lite mer men kika på LADY 1016 Blek Sand, LADY 1563 Mörk Strandsand, LADY 12075 Soothing Beige, LADY 10678 Space, LADY 1140 Sand eller LADY 1275 Mild.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall, LADY Essence eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak:)
Toppen! Tusen tack, jag återkommer gärna om råd när jag har mer info. Mvh Eva
Toppen! Tusen tack, jag återkommer gärna om råd när jag har mer info. Mvh Eva
Välkommen tillbaka:)