Färg till köket och vardagsrummet

Kategorier:

- Vardagsrum

- Kök

Lister/dörrar/fönster : Klassisk hvit 9918

Hej. Vi ska renovera köket/vardagsrummet som har en öppen planlösning. Köket vi ska sätta in har färgen NCS S 2005-Y20R. Bänkskivan kommer vara Snowy Ibiza. Vi behöver måla om tak och lister och funderar på er Klassisk vit 9918. Golvet kommer troligtvis bli vitpigment ek parkett. Vi har fastnat för färgerna Sommarsnö 1928 och Froströk 1376. Hur blir de olika färgerna ihop med luckorna? Eller finns det någon annan kulör du rekommendera som är ljus? Mvh Jennie

2024-03-24 08:03:51

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva veta vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina vita detaljer som fönster, garderober, dörrar och lister, för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt gärna färgkoden i angränsande rum så hjälper jag dig vidare sedan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej. Det är S0502-Y vi har på lister och dörrar i hela huset. I angränsande rum som är hallen ska vi med måla om. Funderar då på vit Ljung eller pale Linden på väggar.

18/04/2024 22:17:14

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Har du möjlighet att förtydliga om ni ska måla om alla vita detaljer tak, fönster, dörrar och snickrier?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej. Ja, vi kommer att måla om alla vita detaljer. Tak, dörrar, snickerier och fönster. Mvh Jennie

22/04/2024 14:58:27

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Kika på  LADY 1376 Froströk,  LADY 1832 Skandinaviskt Ljus eller  LADY 0486 Silke till väggarna. Måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och snickerier i  LADY 1624 Lätthet.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplevde dessa samt en planlösning så fortsätter vi sedan med övriga rum.

För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun