Kategorier:
- Vardagsrum
- Kök
- Övrigt
Hej!! Jag har nyligen köpt en arrende stuga som är i behov av mindre renovering som jag till en början framförallt kommer att hantera genom att måla om. Jag skulle gärna ha någon färg i köket på köksluckorna, är inne på en gröngrå färg men öppen för förslag. Det behöver passa till det blå kaklet. Funderar även på att måla alla lister och dörrkarmar i stugan i samma färg som köket, alternativt en fin kontrastfärg. Väggarna tänker jag ljusa. Taken är furu som jag antingen behåller i furu eller målar vitt för att ljusa upp? Vilken färgsättning för kök, lister+dörrkarmar, väggar och ev tak skulle ni rekommendera? Som passar bra ihop? Skickar med bilder för hur det ser ut nu. Obs inredningen är förra ägarens och inte vad jag kommer ha.
Se ytterligare bilder plus ritning. Köket har idag alltså både vita luckor och ”trä”. Vill gärna båda om det går.. om inte träluckor (förmodligen i laminat dock) kan vara fint naturligt…? Ej låst vid grönt i huset men det är en kulör jag gillar, även blått och rött. Tror dock på mer dova färger och kanske ej för märke i köket pga så litet rum. Men det vet ni bättre. Tack på förhand !
Även ett städskåp som jag tänker får samma färg som köket.
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp och återkomma med vilken färgkod (ncs) dina vita detaljer som dörrar, fönster, lister och köksluckor har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen? Det påverkar vilka andra färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta så hjälper jag dig vidare med en färgplan.
Hej! Tanken är att alla dessa ska målas. Tack!
Hej igen
Tack. När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.
Här skulle du behöva kolla om det går att måla luckorna innan.
Men, om du kan måla luckorna så kika på LADY 7686 Mindful Green, LADY 7685 Subtle Green, LADY 8281 Pale Linden eller LADY 8478 Pale Green till köksluckorna och LADY 8470 Smooth White eller LADY 10679 Washed Linen till väggarna. Måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och lister i LADY 1624 Lätthet.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplevde dessa kulörer i ditt ljus så fortsätter vi sedan med övriga rum.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall, LADY Essence eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.