Kategorier:
- Vardagsrum
Vill bara kolla om min fråga kom in förra veckan?
Hej
Vi svarar på frågorna i den ordning de kommer. När du ställer om din fråga så tror systemet att det är en ny fråga och du hamnar tyvärr längre ner i kön.
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp och återkomma med vilken färgkod (ncs) dina vita detaljer som dörrar, fönster, lister och köksluckor har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen? Det påverkar vilka andra färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning så hjälper jag dig vidare med en färgplan.
Hej igen! Nu har jag kollat upp och lister, foder och dörrar samt även vägg i angränsande hall är Målade i s0502y. Jag skickar med planlösning i två format, dels originalet men vi har tagit bort en vägg i rummet på 9.2 kmv för att skapa ett allrum. På den andra planlösningen är det tydligare men där är inte alla dörrar med. Jag har ritat ut dem samt alla mått. I första hand tänkte vi måla just allrummet men kan även tänka oss att måla hallen om du tror det blir bättre men då kanske ljusare än allrummet. På undervåningen har vi space och den gillar vi men vi ville ha lite mörkare där uppe eller i vart fall testa nåt annat. Stort tack på förhand! Med vänlig hälsning, Karin
Hej igen
Tack. Kika på LADY 1233 Mohair, LADY 12290 Antwerp Beige, JOTUN 11130 Shade eller LADY 1623 Marrakesh om du vill ha en neutral ton. Annars fint med LADY 12083 Devine, LADY 12120 Desert Pink, LADY 7628 Treasure, LADY 4894 Ocean Air eller LADY 0125 Palmetto.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall, LADY Essence eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Hej Tusen tack, tycker du att vi skall måla själva hallen också, den med alla dörrar, eller blir det bäst att låta den vara vit som den är idag? Mvh KArin
Hej igen
Jag hade nog målat både allrum och hall i samma kulör.