Kategorier:
- Kök
Lister/dörrar/fönster : Vitt, kall färg och kritvit
Hej, Jag renoverar ett kök och har valt; - Köksluckor i Ostronbeige (NCS S 2005-Y20R) till både bänkskåp och överskåp. I rummet blir den här kulören mer greige. - Beslag, diskho och blandare i borstat rostfritt stål. - Bänkskiva Jura Grey. - Svarta vitvaror. - Plankgolv med ljus betsning. - Matplats i antigen ljus eller mörk ek. Köket har ett stort fönster i öst med ljusinsläpp på förmiddagen. Jag undrar vilka färger ni rekommenderar att måla väggar, tak, lister och stuckatur i? Vill gärna jobba med en matt känsla och färger som upplevs eleganta och lyxiga, men vill hålla köket väldigt ljust & lätt med tanke på att ljuset är begränsat till förmiddagen.
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp och återkomma med vilken färgkod (ncs) dina vita detaljer som dörrar, fönster, lister har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen? Det påverkar vilka andra färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning så hjälper jag dig vidare med en färgplan.
Hej, Jag har bifogat ritning och rendering. Värt att nämna är att den rundade väggen som syns i ritningen är exponerad rödtegel. De vita detaljerna i anslutande rum är Lady Supreme Finish, matt. Närmast är S 0500-N. Inga lister eller stuckaturer är målade i köket, allt ska målas enligt er rekommendation. Tack för hjälpen!
Hej igen
Tack. Kika på LADY 1376 Froströk eller LADY 0486 Silke till väggarna och måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och snickerier i LADY 9918 Klassisk Vit.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall, LADY Essence eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.