Välja kulör

Kategorier:

- Hus

Dörrar/fönster/garageport :

Grundmur och tak :

Vi vill måla om vårt ljusgula hus till en mörkare nyans. Har kollat på ”brun jord” samt ”labrador”. Kanske även vika som ligger mittemellan? Orolig att labrador blir för mörk till vårt enplanshus. Knutar och foder är målade nyligen med ”reflektion” och kommer inte att målas igen.

2024-04-24 20:41:20

Kommentar

Tillagda bilder

24/04/2024 20:42:23

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Vad har du för färgkod på fönster, dörrar och garageport, om dessa ej ska målas om?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Dörrar svart. Kan ev målas om. Garageport vit (kan ej målas om). Fönster vita.

25/04/2024 15:39:42

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Vad har garageport och fönster för färgkod, om de inte ska målas?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

De är vita. Med vänlig hälsning, Antonia

26/04/2024 18:46:07

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Har du en färgkod på dessa detaljer om de inte ska målas? Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta så hjälper jag dig gärna vidare sedan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

De är målade vita med er kulör Reflektion Med vänlig hälsning, Antonia

29/04/2024 16:12:10

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Om alla detaljer är målade i  JOTUN 1622 Reflektion så kika på  LADY 0394 Varmgrå,  JOTUN 1284 Svolvär eller JOTUN 1378 Kontur.

Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på oliks sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.

Måla träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun