Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
Lister/dörrar/fönster : NCS 0502Y
Skulle vilja få inspiration och rekommendationer till färgsättning av ett funkishus från 1941 i samband med renovering. • Trapphus samt övre hall kommer få ekpanel på väggarna med matchande ekdörrar i hallen. • Köket får gröna luckor (kvik ombra - S 5005-G20Y) • Övriga innerdörrar och snickerier kommer vara NCS 0502Y (gamla versionen). • Strömbrytare/eluttag kommer vara RAL 9010. • Mycket svarta detaljer så som lamparmaturer/dörrhandtag. • Ekgolv - naturfärgade mattlack. Huset ligger högt och har väldigt bra ljusinsläpp (framförallt allrum och sovrum på ovanvåningen). Inredning kommer bli skandinavisk/modern funkis. Vi gillar vitt men är inte blyga att flörta med husets funkisursprung med mycket färg i ett par rum. Vi tar tacksamt emot alla goda råd ni kan dela med er.
Hej
När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.
Vad tänker ni för färg till väggar i köket, ljus, mörk, neutral, grön, blå...?
Hejsan Annika, tack för svar. Vi hade en tanke om att låta köket gå i grönt i linje med luckorna (S 5005-G20Y), eventuellt även målat tak. Vardagsrummet kommer ha en platsbyggd vit bokhylla vägg till vägg kring dörrpartiet.
Hej igen
Jag tror att ni kommer uppleva köket väldigt Grönt, om väggarna har samma gröna ton som luckorna men provmåla gärna.
Om ni tänker en ljusare grön ton så behöver denna ha ungefär samma underton som luckorna, alltså lite kallare grön, tex LADY 7637 Exhale. Denna brukar dock bli bättre om man har krivita vita detaljer. Luckorna är däremot lite mörkare och då brukar det ändå fungera med en något varmare vit ton till.
Gröna luckor brukar vara fina mot grå toner tex LADY 1391 Ljus Antikgrå, LADY 1024 Tidlös, LADY 10679 Washed Linen eller LADY 1973 Antikgrå.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplevde dessa toner mot luckorna i ert ljus så forsätter vi med övriga rum därefter.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Hejsan Annika, nu har vi provmålat och du hade såklart rätt angående grönt. De som vi tycker blev bäst var Antikgrå och Ljus Antikgrå. Den ljusare av dem känner vi skulle kräva något med mer färg i vardagsrummet.
Hej igen
Tack. Kika på LADY 6351 Tender Green, LADY 8281 Pale Linden, LADY 5249 Linblå eller LADY 11173 Humble Yellow i v-rum.
Provmåla igen och återkom sedan:)
Tack för svar 🙏 Linblå var den som kom närmast. Samtidigt känns den lite för kall och grå. Har du några förslag på alternativa blå som skulle funka? Kanske åt syren hållet om inte det krockar med köket.
Hej igen
Kika på LADY 4894 Ocean Air, LADY 5200 Dusky Blue eller LADY 5503 Natural Blue.
Provmåla igen.
Hejsan Annika, vi har fastnat lite på vardagsrummet. Tänker att det kan vara en idé att börja fundera på hallen (upp och nere) där man gärna vill hitta något som går bra med naturlig ek (trappan, akustik- och väggpaneler).
Hej igen
Jag är lite osäker på din fråga. Har du möjlighet att förtydliga?
Hejsan Annika, förlåt om jag var otydlig. Den stora ektrappan som förbinder hallen i entréplan med hallen på ovanvåningen kommer ha trapphuset inklädd i aukustikpanel och ekfaner samt övre hall har innerdörrar i ek. Skulle vara tacksam om du kunde ge förslag på färg som passar till ek då det kommer vara ett stort inslag i hallarna både upp och nere.
Hej igen
Ok, tack. Då behöver jag veta vilken/vilka kulörer ni landat i i kök/v-rum på nedre plan?
Kök/matsal blir ljus antikvit. Vardagsrummet är fortfarande oklart. Tänkte att det kanske blev enklare att bestämma hallen först.
Hej igen
Tack. Lite osäker, menar du att kök/matrum är i LADY 1391 Ljus Antikgrå?
Ek blir ofta fin ihop med varmare toner. Vad tänker du för färg i hall/trappa? Ljus, mörk, grön, gul, rosa, neutral?