Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Hall
Lister/dörrar/fönster : Allt ska målas om
Hej! Jag har köpt en lägenhet i Spanien som behöver renoveras. Från dörren kommer man in i en hall/ korridor som fortsätter fram till en walk in closet som hör ihop med masterbedroom. Alla sovrummen och vardagsrummet ligger i fil och har utgång till terrassen som är på 80 kvm både. Lägenhet är i västläge. Taket i hallen är lägre än i sovrummen och i vardagsrummet eftersom det går AC-rör i taket. Golvet består av grå marmorplattor som jag vill behålla. Önskar förslag på färgsättning i beige, vitt eller grått. Alla gula snickerier och dörrar ska målas om samt alla tak och väggar. Snickerierna och dörrarna är i ett jättefint skick. Kan tänka mig att ha lite mer färg i sovrummen men vill hålla ihop hallen och vardagsrummet.
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar, snickerier och köksluckor om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt en planlösning , så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej! Allt ska målas och köket ska bytas ut. Vi kommer att kunna anpassa köket utifrån förgvalen vi gör i hall, vardagsrum samt hall. Vi planerar inte att måla om skjutdörrarna i varje rum. Se är vita S-0500N, inte gulvita. Har tyvärr inte någon planlösning. Hälsningar Eva
Hej, bifogar planlösning. Vänliga hälsningar Eva
Hej igen
Toppen, tack. När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.
Kika på LADY 1622 Reflektion, LADY 1928 Sommarsnö eller LADY 8282 Vitpeppar till kök/v-rum. Vad tänker ni för färg på köksluckorna, ljus, mörk, kanske något kulört tex en mörkare grön eller blå..?
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.