Måla väggar i ny lägenhet

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Hall

Lister/dörrar/fönster : Vet ej

Hej Vi ska snart flytta in i en ny lägenhet och skulle vilja ha hjälp att färgsätta sovrum vardagsrum och hall. Vi gillar jordnära färger samt vit för att sen addera mer färgklick i gul och röd. Bilderna är från en lägenhet vi ska flytta in i. Kan även komplettera med bilder på gamla lägenheten om det hjälper för att förstå vår inredning.

2024-05-04 07:56:36

Kommentar

Här är gamla lägenheten med våra saker

04/05/2024 07:59:47

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar, snickerier och köksluckor om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta och färgkod i angränsande rum och en planlösning, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Nu har vi kollat det är Stockholmsvit snickeri. Men vi ska måla dem så vi öppna för förslag vi gillar den grön färg mycket typ lite sage .

20/05/2024 20:01:30

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Ska ni måla även fönster och köksluckor? Om inte, vilken färgkod har dessa?

Återkom med detta samt en planlösning så fortsätter vi sedan.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun