Kategorier:
- Hus
Hej! Vi har köpt en fjällstuga som behöver målas om, jag är inne på vildvin eller liknande nyans, men foder på fönster o knutbrädor, snickarglädje vid ingången etc?
Hej
Kommer ni måla om fönster, dörrar och ev garageport? Om inte, vilka färgkoder har dessa? Det påverkar vad som blir fint:)
Ja, vi kommer måla allt successivt, gillar det mörkblåa runt fönstren men är klart öppen för förslag! De måste hur som helst målas och renoveras. Vill gärna ha ett mjukare intryck än nu, tycker att det kritvita mot det röda inte riktigt blir rätt här Mvh Matilda
Hej igen
Kika på JOTUN 0042 VILDVIN till fasaden och JOTUN 1284 Svolvär till vindskivor, knutbrädor och övriga idag vita detaljer. Måla fönster i JOTUN 1376 Froströk och ytterdörren i JOTUN 0745 Grön Umbra.
Provmåla på skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor om huset. Betrakta på lite avstånd.
Träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder målas med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.
DEMIDEKK Infinity - vår bästa utomhusfärg
Supermatt utomhusfärg som håller längst*