Färg i kök ,vardagsrum och hall

Kategorier:

- Vardagsrum

- Kök

- Hall

Lister/dörrar/fönster : S0502y lister och dörrar

Har beställt ett kök i ncs s 4005-G80y , lister och fönster i varmvit (s 0502y) golv ,fiskbensparkett i ek. Öppen planlösning med fönster i alla väderstreck utom norr. I hallen ligger ett mellangrått klinkergolv och bara fönster i ytterdörren med flera vita dörrar. Jag vill måla kök, vardagsrum i samma ljusa färg. Har du något förslag? Kök och golv är alltså inte bytt än. Mvh Kristina

2024-05-21 08:38:46

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har en planlösning att ladda upp så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop. Det går bra med en egenritad.

Återkom med denna samt färgkod i angränsande rum, så fortsätter vi sedan:)


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! På ritningen är det en vägg mellan kök ock vardagsrummet men den är borttagen. I sovrummen är det en tapet som jag ej vet vad den heter. I vardagsrummet står en grön matgrupp som ska bytas ut eller målas om.

22/05/2024 16:54:45

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Har du även en bild på tapeten i sovrummen?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Bilderna är tagna från hallen. Tapeterna i sovrummen är också dags att bytas. Ev kommer jag lägga parkett även i hallen utom innan för dörren. (Om pengarna räcker) Färgen i hallen är ”samma ” som i vardagsrummet men ej köpt på samma butik och lite blankare. Den ser grön ut. Jag har tänkt mig en ljus färg typ kokos. Kanske lite mörkare i hallen för där är det så många dörrar som är vita. I köket ska det ej vara något överskåp mellan altandörren och fönster. Rostfri bänk hela vägen där diskhon och matt vitt kakel 10*20 På det andra bänken komposit Sten. Moorland fog från Vedum. Kök även från Vedum. Mvh Kristina

23/05/2024 14:51:27

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Toppen, tack. Kika på  LADY 1024 Tidlös eller  LADY 12123 Contemporary White.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun