Kategorier:
- Vardagsrum
- Hall
Lister/dörrar/fönster : 0502-y
Hej, Behöver hjälp att hitta en beige/greige kulör att måla vardagsrum i nybyggt hus. Lister kommer att vara s 0502Y och svarta fönster med spröjs. Golvet är en vitlaserad furuparkett från Norrlands trä och rummet ligger i norrläge. Rummet är ca 30 kvm stort. Önskar även få hjälp med kulör till anslutande hall som då ligger i söder och där vi skulle önska en ljusare kulör, beige, vit, grå? Tack på förhand!
Hej
Vad har ni för färgkod på era köksluckor?
Dem kommer ha kulör s 6502-g och med vitt kakel i halvförband med mörk fog
Hej igen
Tack. Kika på LADY 1024 Tidlös eller LADY 12123 Contemporary White till hallen och LADY 10679 Washed Linen till v-rum. Du kan även göra tvärtom, välja en av de ljusare kulörerna till v-rum och den lite mörkare till hallen.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.