Kategorier:
- Vardagsrum
- Kök
- Hall
Hej, vi skall måla en nybyggd sommarstuga. Hall, allrum och loft sitter ihop. Jag vill gärna ha samma färg på samtliga väggar och lister och måla köksinredning ton-i-ton. I hallen ligger ett grått skiffer, i övrigt ett ljust/vitojat trägolv. Det stora fönsterpartier är åt söder. Gillar uttrycket hos kalkfärg. Vilken kulör rekommenderar du till väggar?
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar, snickerier och köksluckor om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta, en planlösning, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej, de är S0502-Y men kan också målas om. Mvh Jenny
Hej igen
Tack. Har du även en planlösning att ladda upp så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop. Det går bra med en egenritad.
Se bifogat
Hej igen
Toppen, tack. Kika på LADY 1024 Tidlös eller LADY 12123 Contemporary White till väggar i stugan. Köksluckorna kan vara i LADY 10679 Washed Linen eller LADY 1563 Mörk Strandsand. Även fint med köksluckor i grönt tex LADY 8281 Pale Linden eller LADY 8478 Pale Green.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color,LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Tack! Finns dessa kulörer som kalkfärg? Mvh
Hej igen
LADY 1024 Tidlös, LADY 10679 Washed Linen och LADY 1563 Mörk Strandsand finns även som LADY Minerals kalkfärg. Kalkfärgen är dock tänkt för torra utrymmen och passar därför mindre bra ovan diskbänk osv.