Kategorier:
- Hall
Hej Jotun! Jag ska tapetsera med Sandberg Linnea Garden green i min trapp. I hallen som leder mot trappen, med förmodat väldigt kallt ljus(norrsida) vill jag ha en färg som passar till den tapeten. På golvet ligger ljusgrått klinker(se bild). De angränsade rummen är irrelevanta. Önskar även hjälp med färg på lister till det. Jag skickar en bild som inspiration som jag önskar att det ska bli, men är öppen för annat men helst inte tydligt grönt. Jag har testat färgen Kalk som blev väldigt kall - borde jag testa Blek sand? Tack på förhand!
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar, snickerier och köksluckor om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta, en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Vad snällt! Jag bifogar bild på planlösning. Jag kan tänka mig lister och dörrar i andra färger än vita eller kanske samma färg som på väggen? Angränsande rum är inte renoverade ännu men planerar att ev använda soothing beige eller Antwerpen men det är inte klart. Det är en ganska mörk hall med lite ljusinsläpp, endast från norr. Tapeten börjar vid trappen.
Hej igen
Kommer du även måla om fönster i samma kulör som väggen? Om inte vad har dessa för färgkod?
De är vita i dagsläget men får gärna ha en annan vit färg eller någon färg som är fin mot tapeten.
Hej igen
Tack. Kika på LADY 7685 Subtle Green, LADY 8478 Pale Green, LADY 8281 Pale Linden eller LADY 8252 Green Harmony. Måla väggar, fönster och övriga snickerier i samma gröna kulör.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color,LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Tack för svar. Jag önskar dock andra färger än tydligt grönt(se ovan, kan dock tänka mig en ljus grå tex med lite lite grönt i). Har du några förslag på andra färger?
Hej igen
Ljusa kulörer, speciellt neutrala toner är extra känsliga för vilken vit kulör man har på detaljer och ev i angränsande rum. Kommer du även att måla om ev vita detaljer i angränsande rum? Om inte vad har dessa eller vita väggar för färgkod. Det påverkar vad som blir fint i hallen.