NCS ton-i-ton till innerdörrar

Kategorier:

- Övrigt

Hej, Jag har färgsatt ett hem och det blir er kulör Kalk på väggarna. När jag ska beställa innerdörrar från swedoor säger de att de inte kan bryta i era kulörer och heller inte i de NCS koder ni anger. Vi önskar väggar, foder och dörrar i samma nyans. Har ni tips på vilken kod från NCS jag ska välja som stämmer bra med Kalk?

2024-06-05 12:03:14

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar, snickerier och köksluckor om inte ALLA dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta, , så hjälper jag dig gärna vidare sedan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej igen, Allt blir nytt, så inga gamla kulörer att förhålla sig till. Vi kör ton-i-ton med bara en vacker pardörr som kontrasterar i 6502-Y(ville haft Sober på dem men..) Som sagt ville vi helst måla Kalk även på dörrar, foder och golvlister.

10/06/2024 21:03:05

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack.  LADY 10341 Kalk har en ncs men det är ej en standard-ncs utan våran egen. Eftersom en Standard-ncs ej är exakt samma färgkod som Kalk som kommer du se en skillnad mellan snickerierna och väggarna i kalk om du målar dessa i en närliggande standard-ncs. Men, kika gärna på S1502-Y20R. Den ligger nära men är alltså ej densamma som  LADY 10341 Kalk.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color,LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack! Jag har precis ordnat så att de vita dörrarna kommer att sprutlackeras i Jotun Kalk! Då behöver jag inte gräma mig över nyansskillnaden. Tror det blir Lady pure color på väggarna. Vilken glans skulle du välja på dörrfoder och golvlister? Är ju fint om det är ungefär samma glans som på dörrarna.

11/06/2024 12:08:20

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Jag hade valt en något blankare ton på dörrarna tex glans 15 eftersom man ofta tar i dessa och smutsen syns lite tydligare och fastnar lite mer på en matt yta, även om den med Jotuns produkter kan torkas av försiktigt.

Tänk även på att en blankare yta ofta upplevs lite mörkare än en matt och att vi  bara kan garantera exakt kulöråtergivning vid användandet av våra produkter:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun