Färgval barnrum

Kategorier:

- Barnrum

Lister/dörrar/fönster : Den gamla klassiska gulvita färgen (kan dock måla om)

Hej! Vi har Oslo i sovrummet, Balans i delar av köket och Sand i hall/vardagsrum. Vita tak och lister överallt. Snart ska barnrummet målas om och jag har svårt att hitta en kulör som funkar med de andra. Rummet är till två flickor och jag skulle gärna ha något rosaaktigt. Tips?

2024-06-06 09:26:46

Svar från kulörrådgivaren:

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att ladda upp en planlösning så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen förhåller sig till varandra:)

Återkom med denna samt färgkoden på köksluckor så fortsätter vi sedan:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Bifogar planlösning. Sovrummet längst ner (blått) är målat i Oslo. Vardagsrum och korridor är målat i Sand, men de små väggsnuttarna i hallen och mellan sovrummen/gästtoaletten är vita, funderar på att måla vidare med Sand (ev ljus sand) även i hallarna och skulle då vilja ha en blommig matchande tapet på väggen rakt fram från ytterdörren. Sovrummet ovanför "oslo-sovrummet" är barnrum som jag önskar måla i någon rosa ton (antingen hela eller bara vissa väggar). Köket är delvis målat i Balans, delvis vitt (en vägg är vit, funderar på att måla hela i Balans). Köksluckorna är off white och har snart slut livslängd. Det sista sovrummet/gästrummet uppe vid köket är vitt med någon brunaktig tapetserad fondvägg (har inte bestämt vad jag vill göra här än).

10/06/2024 18:25:19

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Måla alla väggar i hall/hallar i samma kulör,  LADY 1140 Sand. Det blir lugnare. Barnrummet kan vara i  LADY 2040 Ljus Granit eller  LADY 12083 Devine

Köksluckor kan vara i  LADY 5490 Serene Blue och väggar, alla, i  LADY 6315 Jade.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color,LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun