Kategorier:
- Kök
Lister/dörrar/fönster : 0501-Y01R
Hej! Jag skulle vilja få lite tips på kulörer för kök som hade passat ihop 0468 Silke på väggar och 1624 Lätthet i tak/lister/snickerier. Jag har kikat lite Froströk, Sommarsnö och lys antik (NCS 0802-G98Y) och undrar vad som hade komplementerat bäst? Finns det alternativt någon ljusare kulör än dessa som hade gått ihop fint? Vill gärna att det ska kännas varmt och ombonat men fortfarande ljust! :)
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva vet vilken färgkod dina köksluckor har om inte även dessa ska målas?
Hej! Insåg att jag var lite otydlig men det är just köksluckorna som ska målas! Allt annat är redan målat där väggarna i kök/vardagsrum är målade i Silke och Lätthet på tak/snickerier. Med vänlig hälsning, Nelly
Hej igen
Tack. Kika på LADY 1376 Froströk, LADY 10678 Space, LADY 1016 Blek Sand eller LADY 1376 Froströk till köksluckorna.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color,LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.