Kategorier:
- Övrigt
Lister/dörrar/fönster : Eggvit
Hej, Jag önskar förslag på färg till ett skåp. Färger i rummet där skåpet står är ekgolv, eggvita väggar och foder. I angränsande rum som syns från rummet finns morristapeter Chrysantemum eggshell (möbel i Green leaf) och pimpernel bayleaf. Tavla i det vita rummet går åt raw canvas. Vi har funderat på soft eller contemporary white eller tidlös men vill gärna ha fler förslag på kanske även mörkare färger. Vad föreslår du skulle passa? Mvh Helene
Hej igen
Kika på LADY 10679 Washed Linen, LADY 0394 Varmgrå eller LADY 1563 Mörk Strandsand.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank.
Tack! Vi gillar washed linen mycket och ska kolla om den funkar i första hand. Vad tror du om tidlös eller contemporary white?
Hej igen
Tapeten i angränsande rum har en varmare ton och därför blir det bättre med en varmare ton i detta rum. Kika även på LADY 12123 Contemporary White, LADY 1931 Kokos eller LADY 1875 Sans.
Provmåla igen.
Tack 💐
Bara roligt om jag kan hjälpa dig:)
Hej igen, Tror du soothing beige kan funka utifrån att tapeten i angränsande rum är varmare?
Hej igen, Vi funderar på att måla om det vita (tak, lister, dörrar) till lätthet och de eggvita väggarna till silke. Tror du att det funkar till tapeterna Morris pimpernell och chrysantemum eggshell i angränsande rum.
Ja i så fall målar vi om fönster oxå i lätthet.
Hej igen
Provmåla LADY 1624 Lätthet och LADY 0486 Silke. Det är viktigt att allt som är vitt tak, fönster, dörrar och lister målas i samma vita kulör.