Kategorier:
- Kök
Lister/dörrar/fönster : vitt
Hej! Jag ska måla om i en lägenhet producerad 2017, 53 kvm 2 rok. Det är idag ett väldigt nyproduktions-standarsutseende från den tiden, just nu är allt vitt. Köksluckor ska lackas om, bänkskiva bytas och väggar i det stora kök/vardagsrummet samt sovrummet. Jag har funderat på att göra det stora rummet och köksluckor i samma färg, och sovrummet något mörkare. Har tittat på farrow and balls skimming stone till kök/väggar och elephant breath till sovrum, men blir mer osäker ju mer jag funderar. Vad tror ni kring färger på kök i den typen av ljus varmgrå? finns det en ide att gå mot en mer beige eller mer grå? vilka färger hos er skulle nu rekomndera att titta på? jag vill hålla det ljust med anledning av storlek m.m.
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar, snickerier om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta, en planlösning, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej, Bifogar planlösning. Det är S 0205-Y. Tack!
Hej igen
Tack, toppen. Gissar att du menar S0502-Y? Kika i så fall på LADY 1875 Sans, LADY 1832 Skandinaviskt Ljus eller LADY 1931 Kokos till luckor och väggar i kök/v-rum.
Sovrum kan vara i LADY 10678 Space eller LADY 12075 Soothing Beige.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color,LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.