Målarfärg för vägg

Kategorier:

- Kök

- Hall

Köksluckorna är målade med färgen Kalk 10341. Önskar hjälp med val av färg till väggarna. Väggarna från köket går även till hallen. Taket ska målas vita.

2024-06-17 18:34:26

Kommentar

Missade att ladda upp bilder.

17/06/2024 18:34:55

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar, snickerier om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej Annika, Tack för svar. Tanken är att allt ska målas om. Taket ska färgas vitt och jag tror att lister, dörrar osv blir finast i vitt. Dock inte fast i den tanken så kom gärna med förslag. Garderoberna i hallen är vita och tanken är att det ska vara samma målarfärg hela vägen - alltså från hall till kök (och möjligen till vardagsrum om det inte blir för mycket med att ha samma kulör?). Bifogar en inspo bild på vad jag tycker är fint om det är till någon hjälp. Tack för hjälpen!

20/06/2024 17:44:24

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Kika på  LADY 1376 Froströk. Måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och sniskerier i  LADY 9918 Klassisk Vit.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color,LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun