Färgsättning hela huset

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

- Hall

- Barnrum

Lister/dörrar/fönster : 0500-N

Hej! Vi har köpt ett nytt hus och tänkte måla om allt innan inflyttning. Eftersom vi inte har tillträde till huset än är det i ett väldigt tidigt stadie men jag skulle vilja ha en idé om vad som passar bra ihop. I köket (som ligger i söderläge med uterum utanför) hade vi velat ha en ljus neutral beige som inte går åt varken grön, rosa eller gul. Vi har funderat på både Sand och Blek Sand men tycker de ser så kalla ut när vi målat upp dem. Kalk känns för ljus, vad föreslår du? Golven ska slipas och vitlaseras och allt annat ska också målas om men känner att vi måste bestämma färgen på köksskåpen först innan vi går vidare med resten av huset!

2024-06-19 23:02:38

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att ladda upp en planlösning så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen förhåller sig till varandra:)

Återkom med detta samt om ni ska måla köksskåpen eller lämna in dem för lackning och ni i så fall behöver en standard-ncs- färgkod?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej och tack för svar! Bifogar en planlösning, vi har inget sovrum 4 så större vardagsrum istället annars tror jag att det stämmer. Vi ska lämna in luckorna på lackering men jag tror att de har möjlighet att använda era kulörer så det borde inte vara något problem 😊

20/06/2024 17:08:51

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.

Kika på  LADY 12075 Soothing Beige,  LADY 1623 Marrakesh,  LADY 12076 Modern Beige eller  LADY 1233 Mohair till luckorna och  LADY 1376 Froströk eller  LADY 0486 Silke till väggarna.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color,LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Stort tack för svar :) vi har nu målat upp Soothing beige på stort papper och tycker om nyansen men den känns kanske lite för mörk. Konstigt nog är Sand väldigt annorlunda mot den med NCS 2005-y30r som vi trodde skulle stämma överens så även den blir mörkare än vi hade tänkt oss. Har du något annat förslag på en färg som liknar Soothing beige men är lite ljusare och som fungerar i söderläge utan att bli gul/grön/rosa? Tack igen!

27/06/2024 22:17:54

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

 LADY 1140 Sand blir bättre om man har en varmare vit ton på det som är vitt.

Kika på  LADY 1275 Mild,  LADY 1376 Froströk eller  LADY 0486 Silke. Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack för svar! Jag tror vi har landat i soothing beige då till köksluckor/stommar och sedan froströk på väggarna efter din rekommendation 😊 I sovrum ett (söderläge) vill vi ha en dov rosa färg, vi har funderat på senses och soft skin, fungerar de med övriga färger? I sovrum 2 (norrläge) tänkte vi Pale Linden och i sovrum 3 ytterligare någon dov rosa färg som inte blir för mörk i norrläge, har du några förslag? Tack igen!

09/07/2024 16:41:28

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika på  LADY 10580 Soft Skin och  LADY 20119 Transparent Pink till de rosa sovrummen. Det gröna rummet kan vara i  LADY 8281 Pale Linden eller  LADY 7626 Airy Green. Måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och övriga vita detaljer i  LADY 9918 Klassisk Vit.

Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej och tack igen! Fungerar Senses inte alls med de övriga färgerna vi valt? Både Soft Skin och Transparent Pink är lite ljusare än vi hade önskat i det stora sovrummet i söderläge..

10/07/2024 14:28:15

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika även på  LADY 2024 Senses eller  LADY 20047 Blushing Peach. Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej igen! Nu har vi bestämt oss för följande: Köksluckor: Soothing Beige Kök/Vardagsrum/Hall: Froströk Stora sovrummet i söderläge: Soft Skin Barnrum: Airy Green Barnrum 2: det som är kvar att bestämma. Hade tänkt Soft Skin men den blev alldeles för mörk i norrläge. Tänker istället något ljust gult, gärna en dov färg, som passar in med de andra. Fresh Pasta? Eller finns det någon dov ljusgul som är ännu ljusare och passar med övriga färger? Tack igen!

29/08/2024 17:26:24

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika på  LADY 10290 Soft Touch eller  LADY 11173 Humble Yellow.

Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack för snabbt svar! Ska köpa hem och provmåla båda. Om vi upplever båda som lite för mörka, finns det då andra alternativ? Skulle Gleam kunna fungera?

30/08/2024 14:10:49

Kommentar

Eller kanske 1276 Soft?

31/08/2024 14:41:46

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika även på  LADY 1442 Claro eller  LADY 0486 Silke.  LADY 1276 Soft och  LADY 12079 Gleam har för lite rödhet isig.

Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Nu är alla väggar målade och det blev precis så bra som vi hade hoppats på. Stort tack igen för all din hjälp!

03/09/2024 21:20:18

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Så kul att det blev bra:))

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun