Kategorier:
- Hus
- Puts och grundmur
Dörrar/fönster/garageport :
Grundmur och tak :
Hej. Ska bygga ut huset på framsidan och en veranda (amerikanska still) i vinkel på ca 80 kvadrat. Och vill ha en vit färg som passar ihop med gröna fönster/dörrar, silver på all plåt, tegelfärgat tak och trallen på verandan blir kisel behandlat ( gråfärgat). Svart papptak på verandan. Huset ligger öppet i syd/väst och nord/väst lägge så det kommer mycket solljus på båda väggarna och den tänka verandan. Mvh Magnus
Hej
Jag hjälper dig gärna men här behöver jag lite mer information.
Vad kommer fönster, dörrar och ev garageport att ha för färgkod? Det påverkar val av fasadkulör.
Hej. Fyllde i det i dom markerade fälten som fanns för det, men de kom tydligen inte med. Fönster/dörrar 5020-G30Y Taktegel NCS S 40-40-Y60R. RAL 8023 All plåt rännor/rör mm silver RAL 9006
Hej igen
Toppen, tack. Kika på JOTUN 1105 Villavit eller LADY 1624 Lätthet. Grundmuren kan vara i JOTUN 11129 Smoky Grey.
Provmåla på skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor om huset. Betrakta på lite avstånd.
Träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder målas med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details. Grundmuren målas med JOTUN DryTech Murfärg.
Ok. Tack för hjälp och snabba svar!👌
Bara roligt om jag kan hjälpa dig:)