Kategorier:
- Övrigt
Hej vi ska måla om våra ytterdörrar till vår fjällstuga som är timmerfasad målad Jotun Demidekk Stengrå NCS 6502-g. Dörrfoder och fönster är målade i vanlig vit färg. Vinupplevelse färgen på fasaden som blågrå. Kan du ge råd om en ljusare och mörkare kulör i samma ton? Om man vill lägga till en annan kulör typ röd eller grön, vad tror du om det?
Hej
Vad har du för färgkod på fönster, vindskivor och övriga vita detaljer?
S03001
Här ser du bilder
Hej igen
Tack. Jag upplever också att fasaden är gråblå utifrån dina bilder. Har du möjlighet att dubbelkolla färgkoden, så vore det toppen? Kan det möjligen vara S6502-B? Den vita färgkoden du anger S03001 finns ej. Kan det vara S0500-N eller S0300-N?
Hej! Det är den koden på fasaden , dubbelkollat på burken. Avseende det vita - S0500-N. Tack!
Hej
Kika på JOTUN 7043 Reflex, JOTUN 0730 Fjällblå eller JOTUN 0239 Mellanrosa till dörrarna.
Provmåla på skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor om huset. Betrakta på lite avstånd.
Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.