Kategorier:
- Vardagsrum
- Kök
Lister/dörrar/fönster : fönsterkarmar vita
Kommer ha https://www.familjetapeter.se/willow-210381?_gl=1*a36ydo*_up*MQ..&gclid=CjwKCAjw4ri0BhAvEiwA8oo6F9y0MEPVN4Ylmpl9zti6BJDugklM0Bhfn4F__bruU04NPXzU9FoSghoCJFgQAvD_BwE i en hall (inte bestämt vilken färg än) och https://www.familjetapeter.se/scroll-210365?_gl=1*929pdd*_up*MQ..&gclid=CjwKCAjw4ri0BhAvEiwA8oo6F9y0MEPVN4Ylmpl9zti6BJDugklM0Bhfn4F__bruU04NPXzU9FoSghoCJFgQAvD_BwE - slate eller pear. Vardagsrummet och köket ska ha samma färg i någon grå/grön nyans har jag tänkt. De ligger sydväst högt upp med mycket ljusinsläpp. Jag vill ha någon mörkare nyans på snickerier och en ljusare i taket. I köket har jag bodbyn Off-White S0502Y-05R med ekbacken betongmönstrad/laminat. Har tyvärr inga bra bilder och de har redan börjat renovera men kanske kan ni se på bifogade bilder. (Ta ingen hänsyn till tavlor)
Golven kommer bli mörkare men har inte bestämt hur än. Och det kommer vara en bardisk mellan kök/vardagsrum så det kommer vara halvt öppet.
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt färgkod i angränsande rum om inte alla ytor ska målas, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej, Det där med de vita detaljerna känner jag inte spelar så stor roll. Jag kommer inte vara i lägenheten nu då de jobbar så det blir lite för krångligt. Men i de andra rummen kommer det bli någon fär på tapeterna som jag klistrade in adresserna till :) Jag vet itne riktigt än vilken färg på dessa dock. Det kommer bli vardagsrummet/köket som bestämmer detta tänker jag.
Hej
Färger upplevs olika i olika ljus men även olika beroende på vilka andra kulörer du ser samtidigt. Färgkoden på dina vita detaljer, köksluckor och kulör i angränsande rum utgör tillsammans en ganska stor yta som du ser samtidigt som den nya kulören och kommer därför att påverka hur du i slutändan kommer att uppleva slutresultatet.
Återkom gärna med dessa samt bild på valda tapeter så fortsätter vi sedan:)