Grön kulör till sommarstuga

Kategorier:

- Hus

Hej! Vi har en sommarstuga på Västkusten, målad i en grön färg (Demidekk Ultimate) som heter Skogsgrön (tror det är S 7010-G10Y). Knutar och foder mm är vita. Ytterdörren är nyligen bytt och blev vit, av övriga båda dörrar är en vit och den andra brun. Nu ska fasaden målas om i grönt med Jotuns Demidekk Infinity och vi syskon har lite olika tankar kring det. Kan du hjälpa oss att komma vidare i kulörvalet vore vi väldigt tacksamma! Vänliga hälsningar, Marianne

2024-08-12 07:45:17

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kika på  JOTUN 7053 Lärdal, 8426 Dewy Green eller  JOTUN 7653 Stockholmsgrön.

Provmåla på skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor om huset. Betrakta på lite avstånd. 

Träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder målas med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details. Grundmuren målas med JOTUN DryTech Murfärg.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej Annika, Tack för snabbt svar. Jag har tsv testat att provmåla med en grön kulör, S6010-G30Y (bifogar bild), Vi kommer som sagt att använda Demidekk Infinity. Kan du säga något om vilken vit färg som skulle matcha den kulören, om vi väljer den, och vad du tror om dörrarna? Ytterdörren är som sagt vit (S 0502-Y), av övriga dörrar är en f n vit och den andra rödbrun. Snyggare med samma på de båda andra? Vad skulle du föreslå för kulör där? Stort tack på förhand, Marianne

13/08/2024 20:13:22

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Det finaste är om allt som ska vara vitt, fönster, dörrar och övriga vita detaljer, målas i samma vita kulör. Om man blandar olika vita toner så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita detaljer lite gulare än de egentligen är när man ser dem ihop med kritvita detaljer som då kan få ett blå-stick.

Så, om ytterdörren har en varmare vit ton som tex S0502-Y så blir det alltså finast om övriga detaljer som ska vara vita få samma vita ton,  JOTUN 1453 Bomull. Denna är dock lite för varm mot den gröna ton ni valt, S6010-G30Y och kan få den gröna kulören att upplevas kallare än den egentligen är. Därav mina något varmare förslag.

Vad gäller dörrarna så blir den lugnare och mer sammanhållet om du målar dessa i samma kulör.

Ett alternativ är ju att måla om alla dörrar i en avvikande kulör tex  JOTUN 0730 Fjällblå,  JOTUN 1462 Grå Skiffer eller  JOTUN 0042 VILDVIN. Då kan fasaden vara i S6010-G30Y med vita detaljer vindskivor, knutbrädor och fönster i  JOTUN 1105 Villavit eller  JOTUN 1624 Lätthet.

Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack så mycket. Inte lätt det här - mycket att tänka på. Ska provmåla vidare. En snabb och kanske lite dum fråga bara: Är Lärdal och Stockholmsgrön "varmare" än S-6030-G30Y, och i så fall varför? Vår befintliga kulör är 6821-G04Y 0329 (skogsgrön), har kollat på burken nu. En av oss vill gärna behålla den. Kan den mjukas upp lite, göras varmare, utan att gå för långt från den gröna färgen?

14/08/2024 11:33:13

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

 JOTUN 7053 Lärdal och  JOTUN 8436 Dewy Green har en något varmare underton.  JOTUN 7653 Stockholmsgrön har en underton med kulörtton G30Y så den är något kallare. 

Om ni behåller ytterdörren i en S0502-Y så blir det alltså finast med en av de varmare gröna tonerna och att man målar allt som ska vara vitt i  JOTUN 1453 Bomull. Läs gärna mitt tidigare svar om detta.

JOTUN 0329 Skogsgrön blir bättre med vitare vita detaljer, vindskivor, knutbrädor, dörrar och fönster, tex  JOTUN 1624 Lätthet eller  JOTUN 9918 Klassisk Vit.

Vi rekommenderar inte att blanda kulörer själva.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej Annika, Tack för ditt tålamod. En allra sista fråga här, angående rätt vit nyans till det gröna. Vi har nu smalnat av valet till antingen S7010-G10Y eller S 7020-G30Y. Den förra lite blekare och gråtonad, den senare mer starkt grön, lik den skogsgröna men med mer gult. Är det någon av de här kulörerna som funkar med Jotuns bomullsvita, eller vilken vit kulör skulle matcha dem bäst? Hälsningar, Marianne

20/08/2024 08:15:00

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

De gröna du nämner passar bättre ihop med lite vitare vita som  JOTUN 9918 Klassisk Vit eller  JOTUN 1624 Lätthet.  JOTUN 1453 Bomull kan få dem att upplevas lite kallare än de egentligen är. 

Tänk på att allt som är vitt behöver ha samma vita kulör för att det ska bli bra.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Stort tack för dina råd! /Marianne

23/08/2024 07:42:20

Svar från kulörrådgivaren:

Bara roligt om jag kan hjälpa er:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun