12-årings rosa dröm

Kategorier:

- Barnrum

Lister/dörrar/fönster : 0500-N

Vi ska måla om i 12-åriga dotterns rum. Hon vill gärna ha en rosa nyans, vi har kikat lite på deco pink. Eller har ni något annat förslag? Hon har även en inbyggd garderob som jag tänkte måla i en mörkare färg, kanske någon grå åt gröna hållet. Tips som kan passa den rosa väggen?

2024-08-12 08:29:38

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika på  LADY 2782 Deco Pink,  LADY 3255 Pink Veil,  LADY 20119 Transparent Pink eller  LADY 2224 Indi Pink. Garderoben kan vara i  LADY 8252 Green Harmony,  LADY 8469 Green Leaf eller  LADY 8302 Lagerträd.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color,LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack för svar! Det är många tankar vi har nu men väggfärgen vi ska provmåla är Deco pink, vågar vi är jag sugen på att måla taket i samma, funkar det? Är det svårt att få den vit igen i framtiden? En fundering på om garderoben istället ska målas beige, finns det någon som passar Deco pink? Tack!

15/08/2024 11:58:36

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Läckert med  LADY 2782 Deco Pink både i taket och på väggarna. 

Garderoberna kan målas i en rödare beige, tex  LADY 10579 Complexion,  LADY 12182 Gentle Whisper,  LADY 1376 Froströk eller  LADY 0552 Tudor.

Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun