Kategorier:
- Sovrum
Lister/dörrar/fönster : S 0502-y
Hej, jag har målat vårt sovrum i färgen NCS S 3010-G40Y och tänkte initialt att garderobsdörrarna skulle lackas i samma färg. Jag är nu tveksam på om det kommer att bli bra och söker därför råd i hur jag ska tänka. Sängen i rummet är grå och hallen utanför är ännu inte renoverad så det är flexibelt. Angränsande rum i fil är målade i beige samt ljusgrått.
Hej
Jag hade målat in garderoberna i samma kulör som väggarna. Men, om du vill ha en annan avvikande kulör så kika på LADY 4477 Deco Blue, LADY 5180 Oslo, LADY 1462 Grå Skiffer, LADY 1632 Rock Sugar eller LADY 2856 Warm Blush.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank.