Kategorier:
- Sovrum
- Barnrum
Lister/dörrar/fönster : Vet ej, standardvit
Hej! Jag vill måla om min dotters sovrum. Rummet är ganska stort i norrläge och idag sitter en blommig tapet som heter Alicia. Den är alldeles för mörk och burrig. Jag vill ha en jordnära, ljus färg i rummet som är lugnande. Jag dras gärna åt färger som tex vanilj, soft skin, devine, kokos. Jag vill ha ett lugnt harmoniskt rum som inte blir för mörkt pga norrläge. Kan jag få råd tack snälla. Det ska passa ett barn som är mindre men kan växa i rummet utan att tröttna på färgen.
Jag har fått svar från hustillverkaren angående ncs färg: Fönsterna har NCS : Inne: S 0502-Y, det har även våra golv och taklister. På ovanvåningen har vi färgerna Bomull i vardagsrum på väggarna och barnrummet (2 st) har soft mint och nordic breeze.
Hej
Vad har du för färgkod i angränsande rum? Den kulören påverkar vad som blir fint i din dotters rum. Återkom med detta så fortsätter vi sedan.
Hallen utanför har en tapet från Boråstapeter som är lite beige i färgen. Den heter Borosan easyup 33557.
Hej Annika, Här kommer planlösningen. Du kan se att det gäller rummet på 14,3 kvm.
Hej
Kika på LADY 10290 Soft Touch, LADY 8281 Pale Linden, LADY 1931 Kokos, LADY 1875 Sans eller LADY 12083 Devine.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Tack så mycket Annika! :)
:))