Kulör till fasad, mur och plank

Kategorier:

- Hus

- Puts och grundmur

- Staket

Dörrar/fönster/garageport :

Grundmur och tak :

Hej! Önskar lite hjälp om vilka kulörer som passar ihop :) Vi har en 1,5-planskilda med träpanel uppe och putsad fasad nere. Mörkgrått tak och fönster 0502-Y. Träpanelen är målad i 5010-G50Y. Nu ska vi måla den putsade fasaden vit och undrar vilken som passar bra till? Vi funderar på S0502-Y Bomull eller S1002-Y Tidlös. Kan de funka eller finns det ett bättre alternativ till den gröna? Vi önskar även förslag på matchande färg för grundmuren. Sedan vill vi måla ett intilliggande plank i en ljusbeige/ljusgrå nyans som ska dra åt det varmare hållet och upplevas traditionell då vi bor i en by med gammal bebyggelse. Vi funderar här på 2005-Y20R Blek Sand och undrar om den kan funka ihop med övriga färger? Tack på förhand!

2024-08-16 13:18:18

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Har du möjligtvis en bild på ditt hus så vore det toppen?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Här kommer bilden

19/08/2024 16:44:29

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Kika på  JOTUN 1024 Tidlös eller  LADY 1391 Ljus Antikgrå till den putsade fasaden. Grundmuren kan vara i  JOTUN 1877 Vallmofrö.

Vill du ha en något varmare färgskala så kika på  JOTUN 1016 Blek Sand till fasaden och  JOTUN 11130 Shade till grundmuren.

Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på oliks sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.

Måla träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.

Grundmuren målas med JOTUN DryTech Murfärg.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej! Tack så mycket för input! Nu har vi provmålat med Tidlös men vi upplever att den nyansen känns lite för kall och aningen för mörk. Vi önskar en lite mer vit nyans och känsla på huset. Tips på en annan vit kulör? Vi vill ha en aningen varmare kulör men absolut inte "gräddig". Tack på förhand!

26/08/2024 07:02:29

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Det finaste är om allt som är vitt målas i samma vita kulör. Så, om ni har fönster i 0502-Y (utan S) så måla fasaden i  JOTUN 1001 Eggvit om ni vill ha en vit fasad.

Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun