Färgsättning av hel villa (inomhus)

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

- Hall

Lister/dörrar/fönster : Vit

Hej! Vi ska måla om en hel villa invändigt innan inflytt. Tema/känsla typ "desert bohemian". Bifogar ett par moodboard bilder. Köket vätter mot öst och här skulle vi gärna ha något i en gulbeige kulör. Kökssnickerierna är vita. Vardagsrummet vätter mot väst och här tänker vi något i den beige/greige skalan som passar fint att kombinera med toner av grönt, terrakotta och trä som vi tänker oss inredningen. Troligtvis samma kulör i hall och allrum då dessa tre rum "flyter ihop". För sovrummen på västsidan önskar vi en brun kulör och en grön/oliv. För sovrummen på östsidan är vi öppna för förslag som passar med temat och övriga kulörer. Så alltså; färg för kök, vardagsrum/allrum/hall samt 4 sovrum. Har ni några tips?

2024-08-20 19:53:20

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp och återkomma med vilken färgkod (ncs) dina vita detaljer som dörrar, fönster, lister och köksluckor har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen? Det påverkar vilka andra färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning så hjälper jag dig vidare med en färgplan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej igen! Köksluckorna är S0300-N medan dörrar, fönster och snickerier snarare drar åt S0502-Y. Planlösning finns redan bifogat men jag skickar igen för säkerhets skull. Tack på förhand!

21/08/2024 22:23:00

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. När man ska färgsätta en hel bostad så brukar det vara bäst att börja med kök/v-rum. Därefter blir det lättare att hitta kulörer som passar, till övriga rum. Det blir lätt övermäktigt annars.

Kika på  LADY 12118 Hummus,  LADY 12083 Devine,  LADY 12120 Desert Pink och  LADY 11173 Humble Yellow till kök/hall/v-rum.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplevde dessa kulörer i ditt ljus så fortsätter vi sedan med resterande rum.

För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.



Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej igen! Vi har nu bestämt att köket kommer målas i Hummus och vardagsrum/hall/allrum kommer målas i Space. Önskar nu förslag på kulörer till sovrummen som harmoniserar med detta enligt bifogade moodbilder. För sovrum 1 och 2 (vetter mot väster) önskar vi en brun kulör och en grön/oliv. Brun liknande den på bild 4. För sovrummen på östsidan (sovrum 3 och 4) är vi öppna för förslag som passar med temat och övriga kulörer. Tack på förhand!

15/09/2024 21:41:16

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Kika på de övriga kulörer jag tidigare tipsade om samt  LADY 12074 Peachy,  LADY 10411 Shams eller  LADY 10981 Norwegian Wood. Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun