Kulör vägg och garderob

Kategorier:

- Sovrum

Lister/dörrar/fönster : vit, troligtvis 0502y

Vi bygger garderober längs en hel vägg i sovrummet och vill då ha en varm och beige / sandig kulör på garderobsluckorna. Förslagsvis Sand 1140 eller liknande. Till detta vill vi matcha en ljusare kulör på väggarna som samtidigt bryter av mot vita socklar, dörrar och tak som jag tror är målade i i NCS 0502y.

2024-08-25 21:46:31

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Vad har du för färgkoder i angränsande rum?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

I angränsande rum som är vardagsrum/kök är det en grå kulör som jag inte vet vilken det är men något åt er 1926 eller 1973. Ska tilläggas att sovrummet är ganska mörkt, endast ett fönster mot innegård, norrläge och ganska långt ner i huset. Vi målade upp en provbit för garderoberna i en NCS S 1505 Y20R som vi tyckte kändes bra i hur ljus/mörk vi vill ha men jag har tidigare gjort misstaget att gå efter NCS-kulörer och fått till exempel för mycket rödstick i en grå som upplevdes lila. Därför känns det tryggare att gå efter en beprövad kulör från er.

26/08/2024 19:44:22

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Det mest harmoniska när man färgsätter i en grå och beige färgskala är att välja kulörer med ungefär samma rödhet/gulhet (kulörton). Om man målar en yta/rum i en varmare beige jämte en annan yta/rum i en mer grå ton så tenderar den grå ytan att upplevas kallare än den egentligen är och den beige ytan blir gulare.

Om ni har en gråare ton i angränsande rum så blir det alltså finast om ni väljer en något gråare ton på garderoberna i sovrummet. Kika tex på  LADY 1973 Antikgrå LADY 1032 Grå Harmoni eller  LADY 1877 Vallmofrö. Väggar kan då vara i  LADY 1024 Tidlös,  LADY 8281 Pale Linden eller  LADY 8303 Vit Ljung.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun