Kategorier:
- Vardagsrum
Lister/dörrar/fönster : klassisk vit
Hej. Behöver ha tips på vad för färg man skall ha på en tv möbel som vi som sen skall bygga till en bokhylla. Vi har klassisk vit på alla lister och golv. På väggarna är de sommarsnö och tvmöbeln kommer att ha kontakt med köket och där är de en grön färg NCS S 4005-G80Y. Har funderst mycket på gul? Men vilken skulle funka? Eller skalll man köpa monokromt..
Hej
Gult brukar bli mindre bra ihop med LADY 1928 Sommarsnö. Kika i stället på en grön ton som tex LADY 8303 Vit Ljung, LADY 8479 Evergreen, LADY 8422 Green Marble eller LADY 8304 Timjan.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank.
Tack för svar. Om inte en grön kulör va skulle då passa? Vill inte ha en grå. Passar de gröna färgerna till köksfärgen.
Hej igen
När jag har tipsat om kulörer har jag tagit hänsyn till de förutsättning du har angivit:)
Vad kan du tänka dig för färger, mörk, ljus, blå, rosa...?
Har i min tanke just nu bara gult. Men de sa du att de inte funkar tillsammans med sommarsnö. Typ Humle yellow. Annars kan ja tänka mig ljusa färger som Passar mina färger Runt omkring. Har mycket ljus trä i inredningen. Kanske en ljusblå nyans, eller en rosa..
Hej igen
Om du ändå vill ha en gul ton så kika på LADY 10246 Velvet, LADY 1276 Soft, LADY 8583 Earthy Yellow, LADY 12079 Gleam eller LADY 12080 Soft Radiance. De är lite mindre röda och kan därför ev fungera. Provmåla igen.