Köksluckor och väggfärg

Kategorier:

- Vardagsrum

- Kök

Lister/dörrar/fönster : vita fösnter, lister muskotnöt 1929

Hej, Jag ska lackera om mina köksluckor och funderar på muskotnöt 1929, rekommenderar du halvblank eller vad är bäst? Väggfärg Kokos 1931, är detta passande tror du? kokos är väl inte för gul? mvh Liselotte

2024-09-09 10:59:35

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar, snickerier och köksluckor om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta, en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, Allt ska målas om, alla köksluckor i muskotnöt, dörrar till kök.och lister i muskotnöt. Väggar vill jag ha i kokos och sovrum ska målas om i indie punk. Inga vita detaljer förutom tak som är alcro snö. Färg fönster är NCS S0502-Y Med vänlig hälsning,

10/09/2024 21:38:32

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Det finaste är om allt som ska vara vitt, tak, fönster, dörrar och övriga vita detaljer eller vita väggar, målas i samma vita kulör. Om man blandar olika vita toner så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita detaljer lite gulare än de egentligen är när man ser dem ihop med kritvita detaljer som då kan få ett blå-stick.

När man ska färgsätta en hel bostad är det vidare bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.

Provmåla  LADY 1929 Muskotnöt till luckorna och  LADY 1931 Kokos men även  LADY 1875 Sans till väggarna i kök/v-rum.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom seda med hur du upplevde dessa kulörer i ditt ljus så fortsätter vi med övriga rum.

För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color,LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.



Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun