Färg på vägg och tak vardagsrum

Kategorier:

- Vardagsrum

Lister/dörrar/fönster : Just nu vitt, men öppna för att byta

Vi målar gärna med färger och är inte rädda för att "våga lite". Vi är i början av renoveringen i vår villa så har ännu inte andra färger att ta hänsyn till. Vi vill måla väggar och tak i 2 olika färger. Kan också tänka oss att måla om möbler. Vi vill behålla soffan som är gul och gärna rosa mattan om det blir snyggt tillsammans. Vi vill ha ett varmt och ombonat hem.

2024-09-10 18:01:41

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar, snickerier och köksluckor om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta, en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Vi behöver inte ta hänsyn till angränsande rum eftersom alla dessa ska målas om även dem. Alla vita detaljer ska målas om. Antingen i 0502y eller i någon helt annan kulör

12/09/2024 15:52:36

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Perfekt, tack. När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.

Vad tänker du för färg på luckorna i köket, ljus, mörk, blå, grön, rosa, gul, neutral...?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

På luckorna i köket tänker vi oss grönt. Typ green leaf 8469

14/09/2024 21:25:37

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Har du även en planlösning att ladda upp så vore det toppen?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Kommer här

20/09/2024 22:33:20

Kommentar

Kommer här

20/09/2024 22:33:42

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Kika på  LADY 8469 Green Leaf,  LADY 8493 Green Tea eller  LADY 8575 Natural Green till köksluckorna och  LADY 1931 Kokos eller  LADY 1832 Skandinaviskt Ljus till väggarna i köket. V-rum kan vara i  LADY 10290 Soft Touch eller  LADY 2040 Ljus Granit. Hallen kan vara i  LADY 1632 Rock Sugar,  LADY 1303 Observe eller  LADY 11173 Humble Yellow.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplevde dessa kulörer i ditt ljus så fortsätter vi sedan med övriga rum.

För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun