Färgråd

Kategorier:

- Kök

Lister/dörrar/fönster : Vita

Hej, Mina köksluckor är i färgen 1140 Sand S2005-Y30R från Joton. Jag önskar måla om vägarna i en ljus grå nyans så nyansen på köksluckorna upplevs mindre röd/varm. Vilken grå nyans ska jag välja på väggarna för att väggarna ska se ljusgrå ut men samtidigt harmonisera med köksluckorna och får de att upplevas som mindre röda i den grå beigea tonen?

2024-09-14 17:27:38

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp och återkomma med vilken färgkod (ncs) dina vita detaljer som dörrar, fönster, lister har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen? Det påverkar vilka andra färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning så hjälper jag dig vidare med en färgplan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, Lister, fönsterkarmar och dörrar m.m är i NCS S 0500-N, dock i olika glansvärden. Jag har ingen planlösning tillgänglig men köket har två dörrar, en in till hall och en intill vardagsrum. Det finns ett dubbelfönster i köket som ligger i syd, båda dörröppningar är placerade i linje väster om fönstret. Färger i hall och vardagsrum är inte bestämda ännu men jag vill eventuellt ha samma kulör i vardagsrum som kök och en vit nyans i hall.

19/09/2024 16:55:08

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Toppen, tack:) Kika på  LADY 1376 Froströk eller  LADY 0486 Silke.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun