Kategorier:
- Vardagsrum
Lister/dörrar/fönster : 0502-y
Hej! Jag har målat ett vardagsrum i ”Sans” och med höga lister i 0502-y även taket är inmålat i samma nyans som väggarna. Nu har jag köpt ett vitrinskåp som jag ska måla. Behöver råd vilka nyanser som passar ihop med färgerna är helt öppen för förslag allt från neutralt till mer ”poppande färger”. Har funderat på en rödbrun nyans. Det kommer vara en matsal, möblerna kmr vara i rena trä nyanser.
Hej igen
Kika på LADY 12075 Soothing Beige, LADY 10966 Almond Beige, LADY 2040 Ljus Granit, LADY 12120 Desert Pink, LADY 8493 Green Tea, LADY 0470 Avocado Green eller LADY 12074 Peachy.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.