Kategorier:
- Puts och grundmur
Hej! Vi har ett gammalt trähus med plåtfasad från 90-talet i NCS-kulör S 1005-Y30R. Vi har målat taket terracotta och runt fönstren "vanlig" vit fönsterfärg. Dessa var bruna när vi flyttade in. Nu ska vi putsa om grunden samt en mur vid vår uppfart/parkering och önskar hjälp att välja kulör på denna. Bifogar bilder. Vi är öppna för alla förslag. Jag upplever att den grå färg det är idag på grundmuren är för blå. Vi har granittrappsteg och smågatsten samt gårdsgrus röd runt huset.
Hej! Jag ser att jag är lite otydlig i min fråga. Jag önskar svar kring kulörer för både grunden och muren vid parkeringen som ni ser på den ena bilden. Huset är ursprungligen från 1893 men fönster från 50-tal och fasad från 90-tal (och enligt min vetskap aldrig ommålad!). Jag kan tänka mig antingen samma kulör på parkeringsmur och grundmur eller två olika nyanser på parkeringsmur och grundmur. Har ni förslag på andra färger runt fönster och balkong tar vi tacksamt emot dessa.
Hej
Kika på JOTUN 11130 Shade till grundmur och mur vid parkering.
Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på oliks sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.
Grundmuren målas med JOTUN DryTech Murfärg.
Lite osäker på din fråga om kulör runt fönster och balkong. Har du möjlighet att förtydliga?
Superfin, tack Annika! Nu har jag köpt provburk och ska provmåla. Vi har även en pergola, odlingspallar samt garagedörrar som jag skulle vilja måla i en mild grågrön kulör. Kan du rekommendera en kulör som passar bra med husets och putsens färger också?
Hej igen
Kika på JOTUN 8413 Herrgårdsgrön, JOTUN 8426 Dewy Green eller LADY 8493 Green Tea.
Promvåla igen.