Väggfärg

Kategorier:

- Vardagsrum

- Hall

Lister/dörrar/fönster : Lätthet

Hej, jag har senses i min hall, sedan ett vitmålat vardagsrum. Vita detaljer i lätthet. Jag har soft skin i sovrummet och har planerat göra tapeten örtagård den med svsrt bakgrund och mustiga färger i en liten hall som gränsar till sovrum och vardagsrum. Jag vill ha ett varm vardagsrum. Jag är inte rädd för färg. Jag hade önskat måla taklister Ev fönster Och ett parti trä i taket som sticker ut i wispering red och ha en ökensandsvarm färg eller likn, öppen för förslag i vardagsrummet som ska passa i ton till Senses och soft skin… kan detta bli mustigt varmt men harmoniskt tro? Känn dig fri att komma med förslag. Bor i ombyggt sommarhus fr60 talet där delar av huset har takhöjd 220 . Totalt 110kvm o stort öppet vardagsrum med stora änder åt söder.

2024-09-20 10:51:47

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har en planlösning att ladda upp så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop. Det går bra med en egenritad.

Återkom med denna samt färgkod på köksluckor så fortsätter vi sedan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hör kommer planlösning. Det är allrummet jag vill ha råd kring. Lilla rummet i anslutning till kök som jag funderar på tapeten örtagård. I sovrummet har jag softskin. I entrén har jag senses. I köket är både väggar och luckor i lady jutons fabrik (grå). Den suddade väggen mot kök är nertagen. Så det ockragula/ ökensanden eller likn varm mustig ton ska vara på tre väggar i allrum och en vägg mot det som kallas arbetsrum. I arbetsrum finns ett barnrum med nedan tapet och en fondvägg som är i dusty purple. Hoppas detta var hjälpsamt, tack för råd och tips.

22/09/2024 18:03:48

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Har du även en bild på tapeten du funderar på?


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Den är inte nödvändig. Men just nu funderar jag på den. Örtagård boråstapeter

23/09/2024 19:14:23

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika på  LADY 7040 Cypress,  LADY 7685 Subtle Green,  LADY 12075 Soothing Beige,  LADY 1623 Marrakesh eller  LADY 11173 Humble Yellow.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Återkom när du provmålat med hur du upplevde dessa kulörer i allrummet så fortsätter vi med taket.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack!

25/09/2024 13:52:27

Kommentar

Tittat genom färgerna. Skulle ngt lite mer mustigt fungera? Lite mindre sobert. Är min önskan men ska harmonisera med senses tex…mm ovan…men kanske inte går? Det är färgerna som de kallar senap o de tonerna jag funderar på. Bilderna längst ner med båda de olika tonerna tycker jag mycket om. Förslag åt detta håll som skulle kunna gå?

25/09/2024 14:15:33

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika även på  LADY 1632 Rock Sugar eller  LADY 1303 Observe. Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun