Val av kulör på vägg och snickerier

Kategorier:

- Vardagsrum

- Kök

Jag har valt ett naturstensgolv i mönsterläggning som är av Guatemala Verde (Mörk grön marmor) och Carrara (Vit marmor) , jag skulle gärna vilja jobba vidare med att fånga den mörkgröna kulören på höga socklar, snickerier och köksluckor, samt att även hitta en lite dåvarande kulör till väggarna för att få en mysig känsla i kök och vardagsrum. Lite bistro/lounge/lobby känsla. Har ni några förslag på kulörer som skulle kunna fungera?

2024-09-24 18:22:25

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar, snickerier och köksluckor om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta, en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej Annika och tack för svar, Villan är en nyproduktion så inga färger är direkt låsta ännu. Fönster, ytterdörrar med spröjs, båge, karm är svarta. En tanke är att alla rum förutom just entré, matrum, kök och vardagsrum får snickerier i kulör S0502Y, i Allrum har jag en fundering på 4005Y-80R på både tak och vägg, men låta den supermatta väggfärgen gå ner på vägg och avslutas 1600mm ö.f.g. Köksluckor tänker jag att jag vill lackera i kulör lika socklar i utrymmen kök, entré, matrum och vardagsrum för att ge en mer platsbyggd känsla. Bif. Planlösning

26/09/2024 20:40:22

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Lite osäker på ditt svar. Har du möjlighet att förtydliga så vore det toppen.

Vilken färgkod kommer fönster att ha, i hela bostaden?

När du skriver att "Fönster, ytterdörrar med spröjs, båge, karm är svarta. En tanke är att alla rum förutom just entré, matrum, kök och vardagsrum får snickerier i kulör S0502Y", menar du då att alla fönster är svarta och alla övriga snickerier blir vita i S0502-Y?

Återkom så fortsätter vi sedan:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej Annika, Bilägger prel. Planritning med lite kulör idéer samt en moodboard, vänligen/ Fredrik

29/09/2024 20:50:38

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack, toppen:) Kika på  LADY 7613 Northern Mystic,  LADY 7629 Antique Green och  LADY 7628 Treasure till köksluckor och snickerier i kök/v-rum.

Kulören i allrummet behöver stämma med kulör på väggarna i kök/v-rum/hall. Kan ni tänka er att måla om väggarna i allrummet i en annan kulör, som blir bättre mot de gröna tonerna?

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur ni uppelvde dessa gröna kulörer mot golvet i ert ljus och om ni kan måla om allrummet, så fortsätter vi sedan.

För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.




Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun