Mitt sovrum

Kategorier:

- Sovrum

Lister/dörrar/fönster : NCS0205-Y

Hej. Vi har nu minty breeze i vårt sovrum. Denna gröna färg blir väldig blaskig och mjölkig i vårt sovrum, som har direkt söderläge med stora fönster. Bor i Umeå så på vintern är det ju rätt mörkt, så jag vill inte gå för mörkt heller. Jag söker nu en skön grönfärg som har lite mer karaktär & djup - men inte vass militärgrön! Ska vara mjuk och behaglig med inte upplevas pastellig eller mjölkig. Antingen målar jag in sänggaveln i samma, eller så ger ni mig ett kul förslag som poppar :) låter faktiskt kul med något som poppar när jag tänker efter. Kom gärna med förslag. De jag funderat på själv lite och har färgprover av på bilderna är: Green leaf 8469. Och Älva från Caparol 5011-G55Y. Fanns inga prover på natural green 8575 - vilken ncs har den? Har rätt bra koll på NCS skalan :) Har skjutdörrar i svart ram med beige fyllning 1505-Y40R. (Obs Vill inte förstärka det röda!) Ekgolv. I trapphuset utanför har vi gråblåa toner. Gardinen i sovrummet är rostfärgad - vilken jag verkligen gillar. Och oljetavlan är min guldklimp.

2024-09-28 16:20:19

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Jag hjälper dig gärna men här behöver jag veta vilken färgkod du har i angränsande rum för att kunna hjälpa dig på bästa sätt. Återkom med detta samt bild på tapeten så fortsätter vi sedan:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

I hallen utanför sovrummet: Se bild. Grå beige. I trappen i anslutning till hallen: Panelvägg med Gråblå S3005-B Men det viktigaste skulle jag ändå säga är rummet och att det passar mot skjuttdörrarna och ekgolvet i rummet

01/10/2024 15:26:44

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Kika på  LADY 0470 Avocado Green,  LADY 7386 Pistachio,  LADY 7040 Cypress eller  LADY 0125 Palmetto.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. 

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun