Kategorier:
- Vardagsrum
Hej, Önskar råd om kulör till vardagsrum med mycket ljusinsläpp. Vi har mellangrått klinkergolv och fodren är stockholmsvita med lite gul ton istället för kritvitt, för att jämföra att nuvarande väggkulör stockholmsvitt. Önskar tips på grön kulör som är ett mellanting mellan 7543 Dusty green och NCS S 3010-G30Y. Upplever att Dusty green är fin dagtid men för mörk och mot det grå hållet istället för grönt kvällstid. Den senare, ljusa kulören är fin men vi skulle vilja prova något mörkare som påminner mer om Dusty green. Med vänlig hälsning, Sandra
Hej
Vad har ni för färgkod i angränsande rum?
Hej Annika, Vardagsrummet ligger i öppen planlösning mot köket. Där har vi köksluckor som går i en gul (kanske något grågul ton) av vitt. Det blev tydligt när vi bytte till vitt kylskåp som skiner kritvitt i jämförelse med luckorna. Bänkskiva på köksön är i ek, liksom samtliga fönsterbrädor. I köket planerar vi att tapetsera med 4179 Flora.
Bild på köket.
Provar att skicka bild på köket på nytt.
Hej igen
Tack. Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp och återkomma med vilken färgkod (ncs) dina vita detaljer som dörrar, fönster, lister och köksluckor har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen? Det påverkar vilka andra färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning så hjälper jag dig vidare med en färgplan.
Hej Annika, Våra lister verkar hamna närmast 0801-Y25R när vi har lånat hem färgprover. Fönster, dörrblad och köksluckorna ligger närmast 1002-Y24R. Bifogar bild på planlösning med angivna väderstreck.
Hej igen
Tack. Alla kulörer, även grönt, upplevs olika i olika ljus. Därför kommer du alltid att uppleva en skillnad i kulör och ljushet beroende på om du ser kulören i dagsljus, soligt eller dämpat ljus, eller i lampljus. det beror också på vilken typ av belysning man har.
Men, kika på LADY 8596 Sunny Green, LADY 0470 Avocado Green, LADY 8478 Pale Green eller LADY 7386 Pistachio.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust