Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
Lister/dörrar/fönster : Se tidigare svar
Osäker på hur man svarar dig men försöker här : Jag tror att luckorna ska vara samma färg som väggarna eftersom det är en öppen planlösning. I skiss jag skickat med är barnens rum längst bort i genomgångsstråk De har stilläge och fönster i sina rum men när deras dörrar är stängda är det tydligt norr läge och behov av ljus i vardagsrummet
Hej igen
Det finaste är om du målar allt som ska vara vitt - väggar, tak, fönster, dörrar och snickerier, i samma vita kulör. Då ser det vitt ut. Om man blandar olika vita kulörer så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita ofta lite gulare än de egentligen är ihop med vitare vita som också kan få ett blå-stick ihop med varmare vita.
Ska du även måla om fönster? Moderna fönster har ofta en liten svart gummilist mellan själva glaset och fönsterbågen vilket gör att de kan vara lite knepiga att måla om. Det är då bättre att utgå ifrån den vita kulör som dina fönster har och måla om allt annat som är vitt med utgångspunkt från dina kulören på fönstren.
Den vita kulören som dina vita detaljer kommer att ha påverkar vilken färgskala som kommer att bli fin och harmonisk i din bostad.
Återkom med dina tankar kring detta så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan:)