Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
- Kontor
Hej! Vi ska måla vår nedervåning som består av: - kök (med bänkskiva i sten, gråmarmorerad). - vardagsrum - entré (med pärlspont) - trappa upp till övervåning - kontor - sovrum. Vi ska måla om allting inklusive snickerier (foder, lister, socklar och tak). Vi har tidigare haft lite olika färger i olika rum men jag vill nu ha det mer enhetligt. Vill också ha det varmare och en känsla av mer ombonat. Idag mycket vitt och grått. Vi har idag vita luckor i köket som det är dags att göra något åt. Går det att måla om dessa själva då tar jag gärna emot kulörråd på dem också. Skickar bild på bänkskiva och trägolv (som vi har i alla rum). Jag har funderat på att ha vit, beige och svarta detaljer genomgående i alla rum. För att skapa ett lugn och en röd tråd, och en varmare känsla. Jag har också funderat på att ha snickerier (ej tak) i en annan färg än vit.
Skicket även en bild på golv i entré.
Hej
Kommer ni även att måla om fönster och i angränsande rum? Om inte, vad har fönster och angränsande rum för färgkoder? Det påverkar vad som blir fint i köket.
Återkom med detta så fortsätter vi sedan.
Hej! Ja, vi ska måla allting i alla rum och även trappen upp till övervåningen som idag är vit. Hälsningar, Therese
Jag kanske missförstod dig förresten? Vi ska alltså måla snicker runt fönstren men inte själva fönstret i sig om du förstår hur jag menar? Fönstren är vita men i olika nyanser skulle jag gissa…
Hej igen
Lite osäker på ditt svar. Har du möjlighet att förtydliga? Vilken färgkod har dina fönster? S0500-N eller S0502-Y?
Hej! Jag tog en bild så jag lättare ska kunna förklara. Det som är grönmarkerat är det vi planerar att måla om på alla fönster. Det som är rödmarkerat är det som jag kallar själva ”fönstret” och det kommer vi inte att måla om. Jag ska försöka ta reda på vilken färgkod det är.
Samtidigt, det finns inga hinder att måla om fönstren till den kulör som du föreslår.! :)
Hej igen
Tack. Kika på LADY 12314 Grey Touch till alla väggar och LADY 1016 Blek Sand eller LADY 1939 Sandbeige till köksluckorna. Måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och övriga vita snickerier i LADY 1624 Lätthet.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak
Stort tack! Bara så jag förstår. Du föreslår Grey Touch till alla väggar i alla rum? Kök, vardagsrum, hall, kontor och sovrum?
Hej igen
Jag tolkade din fråga så...
Har du möjlighet att förtydliga din fråga samt återkomma med en planlösning så fortsätter vi sedan.
Hej! Jag har funderat på att ha samma kulör/nyans i alla rum för att få en enhetlig känsla. Men jag vet inte om det blir tråkigt. Här behöver jag guidning. Jag vill ha en varmare känsla i hemmet. Och en lugn känsla. / Therese
Hej igen
Börja med kök/v-rum och lilla hallen mellan dessa två rum. Kika här på den färgskala jag tipsade om, alltså LADY 12314 Grey Touch på väggarna och LADY 1016 Blek Sand eller JOTUN 1939 Sandbeige till köksluckorna. Måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och övriga sncikerier i LADY 1624 Lätthet.
Provmåla detta och se hur kulörerna upplevs på olika ställen. Återkom sedan med hur du upplevde dessa kulörer så fortsätter vi sedan med övriga rum.