Färg på öppen spis

Kategorier:

- Övrigt

Lister/dörrar/fönster : Bomull halvglans på lister. Dörrar standard och tak standard.

Hej, Önskar hjälp med ny kulör på vår öppna spis. väggarna av husets är alla i samma kulör. Ska man köra vit? Eller ton i ton? Eller någon annan färg? Tack på förhand!

2024-10-14 22:24:44

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kika på  LADY 1288 Granskugga,  LADY 1877 Vallmofrö eller  LADY 8494 Organic Green.

Provmåla på stora papper och se hur kulörerna upplevs på olika ställen, i olika ljus. Om man ska måla på en murstock får det inte vara varmare än att man kan hålla handen på.

För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. 

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej! Tusen tack för värdefulla förslag. Har du även förslag på en vit kulör om man skulle vilja köra mer klassiskt med vit färg på den öppna spisen? Tack på förhand!

20/10/2024 13:19:58

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Det finaste är om du målar allt som ska vara vitt - väggar, tak, fönster, dörrar och snickerier, i samma vita kulör. Då ser det vitt ut. Om man blandar olika vita kulörer så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita ofta lite gulare än de egentligen är ihop med vitare vita som också kan få ett blå-stick ihop med varmare vita.

Här verkar det som om du har lite olika vita kulörer på det som är vitt. Då kan det vara bra att välja någon annan kulör än vitt. Vill du ändå ha en ljusare ton så kika på  LADY 8470 Smooth White eller  LADY 1973 Antikgrå.

Promvåla igen. Tänk på att murstocken inte får bli varmare än att du kan hålla en hand på den, om den ska målas.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun