Färgval

Kategorier:

- Vardagsrum

Hej. Vi håller på att välja ut en ny färg till vardagsrum och matsal. Relativt stort rum med lågt i tak, söderläge med ganska mkt ljusinsläpp. Jag har provat ut och siktat in mig mot 0510 Y20R (warm Yellow) eller Cheerful peach. Har provat diverse olika nyanser men dessa ligger nog närmast vad jag vill ha för färg. Dock tycker jag att warm yellow är på pricken rätt dagtid men ”för gul” på kvällen. Cheerful är tvärtom lite för hudfärgad/persikofärgd dagtid men perfekt kvällstid. Det lär ha med ljuset att göra. Kvällstid kör vi mkt bygglampor med kallt ljus osv pga renovering. Har du tips på någon annan färg eller hur vi kan tänka? Mvh Jessica

2024-10-15 08:54:53

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp och återkomma med vilken färgkod (ncs) dina vita detaljer som dörrar, fönster, lister och köksluckor har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen? Det påverkar vilka andra färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning så hjälper jag dig vidare med en färgplan.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Vi ska sätta upp nya lister osv då vi hade vattenskada, så färgen på snickerierna kan jag styra själv. Har testat att måla med Cheerful peach nu vilket resulterade i lite mera mustig gul färg (vilket jag föredrar) än 0515 Y20R men drar mot rosa/hudfärgat också i vissa ljus.

17/10/2024 01:56:56

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Ska du även byta köksluckor, fönster och dörrar? Om inte vilka färgkoder har dessa? 

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Det finns inga köksluckor eller dörrar. Bara väggar och fönstersnickerier, vilka jag ändå ska måla om.

19/10/2024 09:30:30

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Lite osäker på ditt svar. Har du möjlighet att förtdliga så vore det toppen?

Vad kommer ni ha för färgkod på köksluckorna som ni sedan kommer att ha? Finns det inga dörrar i bostaden? Till tex badrum? Om ja, vilken färgkod har dessa om de inte ska målas? Många frågor för att du ska få så bra hjälp av mig som möjligt:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Det vet jag tyvärr inte vad det är i övriga rum eller kökets luckor.

21/10/2024 18:32:44

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Alla kulörer upplevs olika i olika ljus men även olika beroende på vilka andra kulörer du ser samtidigt. Dina vita detaljer, köksluckor och golv utgör en stor yta som du kommer att se samtidigt som du ser väggarna. Kulören på dessa kommer därför att påverka hur du upplever slutresultatet.

För bästa reslultat vore det toppen om du har möjlighet att ta reda på övriga färgkoder, även på de luckor ni kommer att ha.

Återkom med detta och gärna även en planlösning så hjälper jag dig vidare sedan med en färgplan:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun