Färg på väggar kök med öppen planlösning

Kategorier:

- Vardagsrum

- Kök

Lister/dörrar/fönster : S0502Y

Hej! Vi ska renovera köket och de nya luckorna blir i samma kulör som blek sand, 2005-Y20R. Färg på snickerier är S0502Y. Vi har nu vita väggar och en fondvägg i köket med kulören gryning. Gryning har vi gillat men den kommer ju inte att passa med det nya köket. Är lite osäker på om vi ska ha fondvägg igen. Golvet ska bytas till fiskbensparkett i ljus ek. Hela nedervåningen är i princip öppen. Tvättstugan är ganska nymålad med väggar i blek sand. Hallen ska tapetseras om på sikt så den behöver vi inte ta hänsyn till. Samma gäller den tapetserade väggen i vardagsrummet. Hade tänkt en sober ljusbeige färg på alla väggar som ger lite värme men ändå känns ljus. Funderat på sommarsnö men den blir kanske inte bra till våra snickerier? Kokos kanske funkar? Tar gärna mot fler tips så att vi kan provmåla. Bifogar bilder samt animerade bilder på det nya köket. Tack på förhand. Med vänlig hälsning, Lena

2024-10-21 16:02:50

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

 LADY 1269 Gryning blir som du säger mindre bra i sammanhanget. Kika på en ungefär lika beige ton som  LADY 1016 Blek Sand, tex  LADY 1931 Kokos,  LADY 1875 Sans eller  LADY 1832 Skandinaviskt Ljus till väggarna.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun