Val av färg

Kategorier:

- Vardagsrum

Hej, Vi har precis flyttat in i ett parhus och ska nu börja färgsätta! Källaren är sedan tidigare målad med silikatfärg så jag har förstått att rekommendationen då är att använda er dry tech färg. Vi önskar att göra ett av dessa rum till ett tv-rum och vill få en ombonad känsla här nere. Tror du att antikgrå kommer bli för kall med tanke på att det är mer begränsat ljusinsläpp (är dock suterränghus så hela fönster) och skulle du måla vägg och tak i samma färg med tanke på den lägre takhöjden? Och sista frågan, har du tips på färger för den angränsade hallen (hall/trappa från övervåning, är vita idag). Vänligen Maja

2024-10-22 20:11:05

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jotun Drytech är en utomhusprodukt.

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp och återkomma med vilken färgkod (ncs) dina vita detaljer som dörrar, fönster, lister och köksluckor har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen? Det påverkar vilka andra färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning så hjälper jag dig vidare med en färgplan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej! Okej menar du då att vi inte ska använda oss av drytech inomhus? När vi var i en målarbutik och berättade att källaren tidigare var målad med Silikatfärg så fick vi nämligen rådet att använda er DryTech färg som var diffusionsöppen. Bifogar bilder på planlösningen - hela nedre planet ska målas så tar gärna tips på vit färg för vägg och snickerier också för övriga rum. Övre plan med kök där köksluckorna är NCS 1502-B. Tapet i vardagsrum kommer bli Sandbergs Alfred i sand (snickerier ska målas i färg som kan passa). Hall kommer vi sätta pärlspont tillsammans med William Morris tapet Arbutus. Pärlspont kommer målas i någon grå/beige färg som passar med tapet. Vänligen Maja

23/10/2024 15:30:54

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Har nu diskuterat med vår Tekniska support som säger så här.

JOTUN Drytech Murfärg kan användas även inomhus och på ytor som tidigare varit behandlade med silikat. Underlaget ska vara fast, rent och torrt. Lös färg, lös puts skall borstas bort .

Tvätta med JOTUN Special Målartvätt. Ytorna skall vara torra innan vidare behandling och putsreparationer skall härda minst 4 veckor före målning.

Alla byggnadstekniska brister skall åtgärdas innan målningsarbetet påbörjas.

Grunda alla underlag med JOTUN Drytech Murprimer och måla 2 strykningar JOTUN Drytech Murfärg.

Vad gäller färgsättning så behöver jag veta vilken vit färgkod ni har på detaljer som fönster, dörrar och snickerier på övre plan och färgkod i hall och trappa. Det finaste och mest harmoniska är ju om allt hänger ihop.

Återkom med detta så fortsätter vi sedan.

 

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej, Tack för svar! Snickerierna är målade i NCS 0300-N och väggfärg för hall och trapphus är NCS 0502-Y. Vänligen Maja

28/10/2024 13:51:13

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack, toppen. Kika på  LADY 12314 Grey Touch,  LADY 8281 Pale Linden,  LADY 1016 Blek Sand eller  LADY 12123 Contemporary White.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej! Tack för hjälpen - vi valde grey touch och det blev väldigt fint! Jag har nu ytterligare en fråga. I hall och trapphus ska jag sätta pärlspont tillsammans med tapeten Arbutus från William Morris och i vardagsrum ska jag ha den randiga tapeten Alfred från Sandberg Wallpaper (se bifogade bilder). Jag önskar då att hitta en beige/grå ton som funkar för båda tapeterna och som kan användas för snickerier/pärlspont till båda rummen. Har du något tips här?

07/11/2024 08:36:39

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika på  LADY 0486 Silke eller  LADY 1376 Froströk. Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun