Kategorier:
- Sovrum
- Kök
- Hall
Lister/dörrar/fönster : Antikvit
Har köpt lägenhet och ska måla sovrum, hall och kök. I köket är det neutralgrå köksluckor. Har ej kod. Lister är antikvita. Vill ha mörkblå kulör i sovrummet och ljus greige i övriga rum. Tips på mörkblå och greige färg? Den greige ska funka till grått. Funkar typ kokos?
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har en planlösning att ladda upp så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop. Det går bra med en egenritad.
Återkom med denna samt färgkod på köksluckor eller bild på dessa, så fortsätter vi sedan.
Har ingen kod. Har inte tillgång till lägenheten ännu. Skickar med bild. Skickar också med bild på vardagsrum som inte ska göras om ännu, men lite längre fram.
Hej igen
Tack:) Kulören på dina köksluckor kommer att påverka vad som blir fin på väggarna och i slutändan även resultatet. Se om du kan ta reda på färgkoden på dessa så fortsätter vi sedan.
Färgkoden på köksluckorna är S5502-Y.
Hej igen
Toppen, tack. Ser att jag även saknar färgkod till v-rum. Om detta inte ska målas så kommer kulören i detta rum också påverka vad som blir fint i övrigt.
Det ska också målas så småningom.
Hej igen
Tack. Kika på LADY 10679 Washed Linen i köket och LADY 0394 Varmgrå i hallen. Sovrummet kan vara i LADY 4894 Ocean Air eller LADY 5249 Linblå. V-rum kan så småningom vara i LADY 1024 Tidlös.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak