Kategorier:
- Hall
Lister/dörrar/fönster : Varmgrå
Hej, vi ska tapetsera vår hall med chrysantemum toile. Trappan är målad i Varmgrå. Nu funderar jag på att måla taket i någon skön färg. Huset är från mitten 1800-tal och takhöjden är 260 cm. Golv i slipad kalksten. Har du något förslag på färg?
Hej
Har du möjligtvis en bild på tapeten att ladda upp så vore det toppen.
Här kommer tapeten. Tänker kanske något i brunrosa röd eller åt gult. Inte mer beige. Golvet ser ut så här.
Hej igen
Tack. Kika på LADY 20047 Blushing Peach, LADY 1276 Soft, LADY 12120 Desert Pink, LADY 12074 Peachy, LADY 10411 Shams eller LADY 11228 Forest Light.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i taket, i olika ljus. Taket målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Perfekt, helmatt tak